این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سونوگرافی چیست؟

سونوگرافی یکی از روش های تصویر برداری است که تقریبا هیج ضرری برای بدن ندارد و به آن اولترا سونوگرافی ultrasonography هم می گویند .

همانطور که می دانیم در روش های تصویر برداری با اشعه ایکس مانند رادیوگرافی ساده یا سی تی اسکن بدن تحت تابش مقدار معینی از اشعه یونیزان قرار می گیرد ولی در سونوگرافی از اشعه ایکس استفاده نمی شود . امواج مورد استفاده در سونوگرافی از جنس امواج صوتی و در واقع صدا هستند که ضرری برای بدن ندارد این ها امواج فرا صوتی هستند و جنس آنها دقیقا مانند صدا است ولی به علت بالا بودن فرکانس آنها قابل شنیدن توسط گوش انسان نیستند با این حال خواص صوت و صدا دارند یعنی در برخورد با موانع منعکس می شوند
سونوگرافی روش تصویر برداری دردناکی نیست و در حین انجام آن بیمار احساس ناراحتی نمی کند .
در سونوگرافی بیشتر بافت های نرم اندام دیده شده و بررسی می شوند پس سونوگرافی روش مناسبی برای تشخیص مشکلات استخوان نیست ولی با آن می توان بعضی مشکلات عضلات رباط ها و تاندون ها و بسیاری بافت های دیگر را بررسی کرد .
سونوگرافی ممکن است یصورت دو بعدی و یا سه بعدی باشد همچنین می نوان تصویر سونوگرافی اندام در حال حرکت و فعالیت دید . سونوگرافی قلب را اکوکاردیوگرافی می نامند .
نوع خاصی از سونوگرافی به نام سونوگرافی داپلر وجود دارد این روش تصویر برداری بر اساس پدیده داپلر کار می کند و هدف از انجام آن بررسی میزان و سرعت جریان خون در وریدها و شربان های بدن است . این روش بیشتر برای بررسی احتمال لخته شدن در وریدهای عمقی ساق پا استفاده می شود . 

محتوای بیشتر در این بخش: الاستوگرافی ندولهای تیروئید »

طرف های قرارداد

درباره

خبرنامه

دریافت جدیدترین اخبار از طریق ایمیل !!
بازگشت به بالا
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…